Skip to content
March 11, 2013 / lastchange

Oyuna Başlarken Atılması Gereken Adımlar ve Önemli Noktalar(Travian)

Bu konuda 6-7  senelik Travian oyun tecrübemi sizlerle paylaşıyorum.Bence bu yazı oyunla henüz yeni tanışmış arkadaşlara büyük fayda verecektir.

Öncelikle Buradan istediğiniz Servera kayıt olduktan sonra, E-mailinize gelen aktivasyon linkine tıklamanızla oyuna ilk adımınızı atmış olursunuz.İlk adımda Halk türünü(Romalılar,Cermenler,Galyalılar) ve Haritadaki 4 bölgeden birini seçersiniz.

Ayrıca oyuna başlamadan savunmamı yoksa saldırı ağırlıklı mı oynayacağınıza karar verin ve öyle ırk seçimi yapın.eğer savunmacı iseniz size savunması iyi olan Galya’yı öneririm.Yok eğer saldırı istiyorsanız , size Askerlerinin saldırı gücü iyi olan,askerleri ucuz eğitilen ve yağma kapasiteleri yüksek olan Cermenleri önerebilirim.Her ikisi de diyorsanız Size Roma’yı öneririm.

Bunları yaptıktan sonra hesabınız açılmıştır.En başta sizle ilgilenecek olan görev yardımcınız sizlere belirli görevler yaptıracaktır.Bu görevler ödül verdiği için görevleri takip etmeniz size avantaj sağlar.Görevlerden sonra yalnız kalacaksınız.(Diğer oyunculara karşı korunma süreniz hesabın açılışından sonraki 3 gündür.)

Sizlere ilk aşamalarda yapmanız gereken bazı önemli noktaları söylemek isterim.

 1. Kahramanınızı macera açık oldukça maceralara gönderin.
 2. Hammadde alanlarınızın hepsini en az 2.seviyeye getirin.
 3. Ondan sonra Kışla kurun ve 10 asker eğitin.
 4. Sığınağınızı 10. seviye yapın(max 10)
 5. Devamında dengeli olarak hammadde alanlarınızı yükseltip aynı zamanda 3-5 asker eğitin.Bu sıralarda korumanız kalkacaktır.
 6. Elçilik yapıp yakındaki birliklerden birine üye olun.Bunun için istatistiklerden Bulunduğunuz bölgede hüküm süren birliklerden birine başvuru mesajı yazın.(Birlik sorumlularına mesaj atarak)
 7. Ayrıca hammadde alanlarının seviyelerini kademe kademe arttırın.Mesela bütün hammadde alanlarının seviyelerini 3 yapmadan herhangi birini 4. seviyeye çıkarmayın.Bu taktik size başlarda üretim hızı kazandıracaktır, böylece oyuna daha hızlı başlamış olursunuz.
 8. Dış savunma yerinizi kurun.
 9. Kahraman başlarda kilit noktasıdır.Çünkü en başta Kahraman özelliklerinden olan “Savaş gücü” ‘ne ağırlık verilmişse ve bu özelliği veren zırh ve silahlar kuşanılmış sa , Kahraman 40-50 asker gücünde olacak ve köyü çok iyi savunacaktır;Tabii o oranda da  saldırıda bitirici olacaktır.Kahramanı öldürmemeye dikkat edin.
 10. kahraman maceralardan hammadde ödülü kazanabilir(Başlarda her hammaddeden yaklaşık 600-700).Bu yüzden hammadde deponuzu ve tahıl deponuzu en az 3.seviyelere getirin. Depolarınız doluysa gelen hammaddeler çöpe atılır maalesef.
 11. İlk aşamalarda(ilk 1 ay gibi) oyuna sık girmeye özen gösterin.Savunmanızı oturttuktan sonra gerisi biraz daha kolaydır.
 12. Bir Birliğe girin demiştim. Bunun önemini anlatmak isterim.Çevrenizde ki iyi bir ittifağa girmek size gelebilecek olası saldırıları en aza indirecektir.Çünkü kimse birlikteki birine tek başına saldırmak istemez. Bilir ki saldırırsa üstüne o birlikteki 5-10 oyuncu birden çullanır.Bu oyunda birlik olmak bu yüzden çok önemlidir.Hani derler ya ; “Bir elin nesi var ; iki elin sesi var!”.Bu durumda aynen öyledir.Birliğiniz yoksa  Er yada geç istisnasız yıkılırsınız.
 13. Evet köyünüzün savunmasını oturttuğunuza göre şimdi Köşk yapıp onu 10.seviyeye getirin.sonrasında 3 göçmen çıkartın.(Göçmenler köşkten eğitilir.). Göçmenler eğitildikten sonra haritada gördüğünüz boş alanlardan birine yeni köyünüzü kurun.Ayrıca ilk köyünüzün nüfusunu en azından 250-300 yapmadan yeni köy almayın çünkü o aşamada daha ilk köyünüz bile tam savunmasını oturtmamış olur ve yeni köyünüze yeteri kadar hammadde desteği sağlayamazsınız.Böylece ilerlemeniz yavaş olur.
 14. Şunu da unutmayın, nüfus bir yere kadar işe yarar ve nüfus gücün göstergesi değildir.En Önemli olan asker  ve hammadde alanlarıdır.Ben ne nüfuslular gördüm adamın nüfusu 1000′  di ve 4 köyü vardı.Ama Toplasan 1-2 bin askeri vardı.Bu çok az bir miktardır.Asker sayınızın iyi olup olmadığını aşağı-yukarı şöyle anlayabilirsiniz.Asker sayınız en azından toplam nüfusunuzun     3 katı olmalıdır.

 Böylece emin adımlarla ilerleyin ve Travian Dünyasına İsmizi ve Birliğinizi Altın Harflerle Kazıtın!

Ayrıca şu prensipleri de unutmayın!

 •  Oyunda yeni iseniz.Birlikte önemi çok  olan (Komutanlık vs.) görevleri kabul etmeyin.Bu görevler yüksek tecrübe ve yüksek sorumluluk gerektirir.Hata affetmez yani.
 • Eğer oyunda kalıcı bir yer edinmek  ve herkesin saygısını kazanmak istiyorsanız; Düşmanınız bile olsa saygı çerçevesinden asla çıkmayın.Bu tavrınız yüzünden en azılı düşmanınız bile sizi sevmeye ve size saygı duymaya başlar.Bundan sonra artık sırtınız yere kolay kolay gelmez.
 • Her söylenene inanmayın. İşin içinde komplo olabilir.İyi araştırın ve adil kararlar verin.
 • Eğer ittifaktan toplu saldırı ve savunma talebi gelirse buna mutlaka uyun.Askeriniz yoka bile Durumunuzu açıklayarak Gönderebileceğiniz kadar asker gönderin.Bu size saygıyı daha çok arttıracaktır.Bu destekler gün gelir size talep edilir.Ve inanın birlikten Çoğu kişinin sizin askeriniz yokken size destek yollaması kadar göz dolduran olay yoktur.(Şu an bile duygulandım)

<<ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN!

————————————————————————————————————————————————————

                                     SİTEYE DESTEK

Yazıyı Beğendiniz mi? O Halde Sitemize Destek OLun Ve Sizlere Daha iyi Hizmet verebilelim.Bunun İçin Sadece Resme Tıklayıp ÜCRETSİZ ÜYE OLmanız yeterlidir. Teşekkür Ederim!     destekrm

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: